Kilka słów o aucie

Jak wiadomo musieliśmy zmienić auto, teraz po przejechaniu ponad 1000km z przyczepą nowym nabytkiem mogę coś o nich napisać. Scenic miał o 0,1l mniejszą pojemność silnika, ale o 20KM więcej, na dodatek miał 6 biegową skrzynię biegów. Masy… scenic był trochę cięższy – o ok 200kg. Spalanie wychodzi m/w to samo, no może mazda pali troszkę mniej ale to się mieści w ok 0,5l/100km. Prędkości jazdy: Autostrady podobnie – ok 100km/h oba idą bez problemu i oba robią to na 5 biegu, ale mazda potrzebuje mniej obrotów silnika do tego. Drogi płaskie, tu znowu remis tyle że scenic chyba lepiej się zbierał. Z górki nie ma co pisać 😛
Pod lekkie górki: scenic bez problemu, mazda na początku też ale im podjazd dłuższy (km) tym jej lekko temp silnika rośnie. Duże góry (z 200m na 800m n.p.m.) Scenic się podgotował ale wyłączenie klimy, wyrównanie obrotów na ok 2000 i powolne turlanie rozwiązało sprawę. Mazda, fakt że był gorąc (32C), ale to już była ciężka przeprawa dla silnika. Fakt że zabrakło niewiele ale musiałem się zatrzymać na ok 90s by temp spadła z HOT (prawie koniec skali) na połowe – normalnie jest ok 1/3 skali. Przełęcz ta sama, przyczepa ta sama, niby silniki podobne ale widać Francuzi bardziej wentylują swoje silniki lub też turbina bez zmiennej geometrii bardziej się grzeje, przy stałym obciążeniu.
Z ciekawości dziś sprawdziłem mazde bez przyczepy i jazda z ciągłym przyśpieszaniem na autostradzie idącej pod górę nie robi na niej wrażenia – a prędkość była spora… więc niedawne problemy to tylko wina ogona.
Z innych ciekawostek, mazda jest jednak węższa bo bez dodatkowych lusterek było by ciężko się poruszać, ale ma to też plus bo nie widzę pozycyjnych świateł przyczepy w tylnej szybie.
Dzięki uprzejmości aury, wiemy tez że klima jest jeśli nie bardziej wydajna w mazdzie to na pewno sprytniej przemyślane jest jej używanie – po odpaleniu silnika schładzane jest najpierw powietrze w obiegu zamkniętym.
Światła też bym zaliczył na plus Japończykowi, bo jednak wole tak wyprofilowany strumień światła 🙂
A na deser małe porównanie wielkości:
Seat/VW , Opel, Mazda