Jak zacząć przygodę z mrówkami?

Najlepiej na początku przejrzeć kilka stron w internetach na temat hodowli mrówek. Zanim pojawiły się nasze, zajrzeliśmy tu i tam. Obecnie syn sam doradza na formicopedia.org nowicjuszom.

Najważniejsze zasady:

Żeby zacząć pierwszą hodowlę, trzeba kupić królową i przynajmniej kilka robotnic. Same robotnice zginą, bo nie widzą sensu życia bez królowej. Tak samo nie przeżyją, jeśli królowa padnie… Do hodowli nie potrzebujemy nic więcej oprócz próbówki z wodą i przestrzegania zasady 3 C: CIEPŁO, CIEMNO, CICHO. Przyda się też dużo cierpliwości. Mrówki nie mogą stać w przeciągu i nie mogą słyszeć hałasu – ze stresu potrafią paść. Jeśli będą miały zbyt duże lokum, również mogą umrzeć albo nie rozwijać się zbyt szybko…

Zależnie od gatunku mrówki powinno się trzymać w probówce do takiego momentu, aż przy karmieniu zaczną uciekać, wtedy należy im udostępnić arenę, a po czasie gniazdo. Gniazdo musi być dobrane zależnie od gatunku, np. camponotus fallax najlepiej będą się rozwijały w drewnianym gnieździe, a lasius flavus – w ziemnym.

Messory, czyli mrówki żniwiarki, karmimy ziarnami i karmówką (świerszcze, karaczany) , a resztę gatunków – miodem i karmówką. Są wyjątki – to gatunki, które są drogie ( 1500/2000zł w górę).

Pierwsze korki w mrówczarstwie najlepiej zacząć od wyboru łatwego w hodowli gatunku:

lasius niger pospolita mrówka w Polsce, łatwa w hodowli, odporna na błędy. Rozmiar królowej 7\9mm, robotnica 3\5.5mm (polski gatunek -tani) ,

messor barbarus – szybko rozwijające się mrówki, łatwe w hodowli. Rozmiar królowej 14\18mm, robotnice 3\14mm (zagraniczny gatunek – tanie),

camponotus nicobarensis – duże mrówki z dużymi przyrostami. Królowa 15/17mm, robotnice 6/12mm (zagraniczny gatunek, średnio tanie).

Polecane miejsca w Internecie dla poczatkujących:

Jak zacząć hodowlę mrówek – poradnik | Dr Mrówczarz #5 – YouTube

Mati&Mrówki – YouTube

NIEPOLECANE gatunki na początek to TETRAMORIUM SOLENOPSIS MONOMORIUM (zwłaszcza monomorium, np. monomorium pharaonis to tak zwane mrówki faraona, których przedstawiać chyba nie trzeba).

Na początek nie polecam kupować mrówek z rodzaju camponotus (zwłaszcza polskich, po prostu wolno się rozwijają).

POLECANE SKLEPY: ANT 3D, KRAINA MRÓWEK, ANT KEEPER, ANT ON TOP…