Nasz hajnidek

Po przeczytaniu tego artykułu pomyślałam, że gdzieś kiedyś spotkałam się z takim dzieckiem. Co więcej – widuję je na co dzień. I szkoda, że wtedy nikt nie podrzucił mi tego opisu… Artykuł pochodzi z bloga trickymind.pl .

 

High need babies, czyli prawdziwe wyzwanie dla rodziców

Temperament High Need Baby przejawia się w wielu aspektach jego funkcjonowania. Sears wymienił 12 cech High Need Baby:

Ekspresyjne ? HNB wszystko robi w bardzo ekspresyjny sposób. Płacze ile ma sił w płucach, je bardzo łapczywie, śmieje się bardzo głośno i protestuje w bardzo stanowczy i dramatyczny sposób gdy jakakolwiek jego potrzeba nie zostanie zaspokojona.
Hiperaktywne ? HNB wydaje się mieć niespożyte pokłady energii już od pierwszych miesięcy życia. Takie dziecko bardzo mało śpi w dzień, jest bardzo długo aktywne i domaga się ciągłej atencji ze strony rodziców.
Absorbujące ? HNB wymaga od swojej mamy ciągłej gotowości do działania. Potrzeby mamy muszą przestać istnieć przez jakiś czas, ponieważ niemowlę potrzebuje jej o każdej porze dnia i nocy.
Często domaga się jedzenia ? dla HNB pokarm to nie tylko zastrzyk energii, ale również forma pocieszenia i możliwość odpoczynku w ramionach mamy.
Głośno domaga się spełnienia swoich potrzeb ? HNB nie przestanie głośno krzyczeć dopóki nie zaspokoisz wszystkich jego potrzeb. Rodzic ma krótką chwilę na reakcję, której opóźnienie powoduje głośny protest maluszka. Zapomnij o metodzie ?niech się wypłacze?, ponieważ HNB posiada zadziwiające rezerwy płucne 😉
Często budzi się w nocy ? wydaje się że jedynie zapotrzebowanie na sen nie stanowi nadrzędnej potrzeby u HNB. Dzieci te potrafią budzić się wielokrotnie w nocy z różnych powodów i domagać się bliskości mamy.
Niezadowolone ? choćbyś stawała na rzęsach twoje HNB będzie niezadowolone. Będzie marudne i rozdrażnione.
Nieprzewidywalne ? niestety nawet jeżeli uda ci się wypracować jakąś metodę, która stanie się lekiem na całe zło jednego dnia, to niekoniecznie będzie ona się sprawdzać już kolejnego dnia.
Super wrażliwe ? każdy najdelikatniejszy szelest jest w stanie wyprowadzić je z równowagi, nawet nieodpowiednie ubranko założone na noc będzie tak dużym dyskomfortem że nie ma szans aby malec zasnął.
?Nieodkładalne? ? nie ma szans na odłożenie go do łóżeczka i samodzielny sen. HNB potrzebują kontaktu skóra ze skórą prawie cały czas.
Nie usypiające samodzielnie ? żaden genialny gadżet typu lampka pulsacyjna, czy słonik wydający dźwięki naśladujące szum pępowinowy nie pomogą HNB usnąć samodzielnie. Aby się uspokoić i usnąć ponownie potrzebują rodziców.
Obawiające się samotności ? nie tylko nie można oddzielić go od mamy w żaden sposób ale też bardzo niechętnie akceptuje opiekę zastępczą sprawowaną np. przez babcię. Kontakt z obcymi stanowi ogromny stres i najczęściej HNB potrzebuje dużo czasu aby zaadoptować się do nowego otoczenia.Oczywiście każde dziecko będzie na którymś etapie swojego życia posiadało kilka z wymienionych wyżej cech. Jednak w przypadku High Need Baby praktycznie wszystkie cechy obowiązują i to w dodatku nie tylko w okresie niemowlęcym ale również w okresie wczesnodziecięcym. Odpowiedzialny jest za to temperament, który jest dziedziczny i nie ulega drastycznej zmianie na przestrzeni życia.

High Need Baby ? instrukcja obsługi

Napisałam, że możesz dużo zrobić. A teraz konkrety 🙂

Sears i jego żona próbowali standardowego podejścia do swojej czwartej pociechy, która w rezultacie okazała się być High Need Baby i niestety ono nie sprawdziło się. To są dzieci o specjalnych potrzebach, dlatego wymagają wyjątkowego podejścia:

Zmień swój sposób myślenia ? nie zakładaj, że dziecko wymusza coś na tobie płaczem. W ten sposób próbuje ci coś powiedzieć, ponieważ jest to jedyna forma komunikacji między wami. Dzięki temu reagując na jego wołanie nie będziesz czuła że dziecko tobą manipuluje a dziecko będzie czuło się bezpieczne i kochane.
Uwierz w to, że jesteś świetną mamą! ? to nie jest tak, że nie radzisz sobie ze swoim dzieckiem. Musisz dać sobie czas na to aby wzajemnie się poznać i zrozumieć. Nie jesteś w stanie w żaden sposób wpłynąć na temperament swojego dziecka i zachowanie, które jest nim podyktowane jest oporne na wszelkie metody wychowawcze.
Nie bój się, że ?rozpuścisz? dziecko ? odpowiadając na potrzeby dziecka dajesz mu poczucie bezpieczeństwa i umożliwiasz w późniejszym czasie stawianie granic oraz naukę samokontroli.
Zaakceptuj swojego malucha takiego jaki jest ? nie ma idealnych dzieci, tak samo jak nie ma idealnych mężczyzn czy kobiet. Jeżeli będziesz na siłę próbowała zmienić swoje dziecko to stawiany przez nie opór będzie coraz większy, a dla ciebie macierzyństwo będzie oznaczało ciągłą walkę.
Zadbaj o swój sen ? jeżeli dziecko lepiej czuje się śpiąc obok ciebie to nie sugeruj się poradnikami które nakazują eksmisję malucha do osobnego łóżeczka/pokoju w określonym momencie jego życia. Zastanów się co jest dla was najlepsze i w jaki sposób zregenerujecie się najbardziej efektywnie. Pamiętaj że po burzliwej nocy nastąpi bardzo intensywny dzień.
Nie słuchaj znajomych ? oczywiście, że dzieci twoich koleżanek to słodkie, pachnące, roześmiane bobasy, a koleżanka wygląda jak milion dolarów, ma na wszystko czas i jest zawsze wypoczęta. Oby tak było, szczerze tego życzę, ale weź pod uwagę, że przyznawanie się do problemów wychowawczych wymaga bardzo dużej odwagi, więc większość ludzi zwyczajnie unika tego typu tematów, a na forum prezentują sielankową wizję swojego życia rodzinnego. Koleżanka która mówi ?Nie odkładasz jej do łóżeczka żeby spała sama? Moja mała przesypiała całe noce jak miała 3 miesiące nie tylko w swoim łóżeczku, ale w osobnym pokoju!? w niczym ci nie pomaga, ale próbuje twoim kosztem podbudować własną samoocenę.
Wyznaczaj granice ? bądź rodzicem, który reaguje za każdym razem gdy twoje dziecko cię potrzebuje, ale wyznaczaj granice, które pozwolą dziecku nauczyć się samokontroli. Ta opcja dostępna jest gdy dziecko wyrasta już z okresu niemowlęcego, ponieważ wymaga od was wzajemnej komunikacji werbalnej i rozumienia prostych poleceń przez malucha.
Nie zapominaj o sobie ? twoje dziecko najbardziej potrzebuje wypoczętej, uśmiechniętej matki, ponieważ tylko w taki sposób będziesz mogła go nauczyć cieszyć się życiem.
Steruj rozwojem swojego dziecka ? możesz wykorzystać unikalne cechy charakteru twojego dziecka, aby ukierunkować jego rozwój w taki sposób aby jego temperament stał się zaletą. Córka państwa Sears skończyła studia z wyróżnieniem ? studiowała aktorstwo 🙂 High Need Baby to artystyczna, niepokorna dusza 🙂