Mrówkomania

Wszystko zaczęło się od oglądania filmów o mrówkach na youtube.

Messory barbarus – nasza pierwsza kolonia

W lipcu 2020 zamówiliśmy pierwszą kolonię Messor barbarus 1Q i 3W (jedna królowa i 3 robotnice). To mrówki żniwiarki z Europy Południowej, jedzące nasiona, mające kasty (również żołnierzy). Początkowo nam nie szło – za duże gniazdo, przez co królowa się stresowała, robotnice topiły się w kropli wody i wymagały reanimacji. Opieka nad tymi małymi, wrażliwymi zwierzątkami była trudna i emocjonująca. W dodatku po jakimś czasie wszystkie stare robotnice padły. Dopiero w październiku wykluła się pierwsza „nasza” robotnica. Kolonia nadal rozwijała się niechętnie, więc przeprowadziliśmy adopcję. W lutym 2021 kupiliśmy im obce poczwarki – 25 sztuk. Królowa je przyjęła. Wykluło się z nich 17 robotnic. Po pewnym czasie nastąpiła wymiana pokoleń. Stare robotnice padły, ale zostały zastąpione przez około 25 nowych. W lipcu 2021 przeprowadziliśmy je do areny z probówką i po jakimś czasie wykluł się pierwszy żołnierz. Aktualnie mamy około 60 robotnic i kilku żołnierzy. Co ciekawe, mrówki żniwiarki ze zgromadzonych ziaren robią tak zwany „mrówczy chleb”. Nasze wyjątkowo upodobały sobie chlebek z rozdrobnionych ziarenek lnu i maku 🙂 Do zrobienia tego chlebka niezbędna jest obecność żołnierzy – oni mielą za pomocą żuwaczek największe ziarna i przekazują je do dalszej obróbki mniejszym mrówkom. Wbrew pozorom, te mrówki są półwegetariankami – od czasu do czasu muszą zostać nakarmione porządnym białkiem owadzim. Nie lubią za to miodu, za który inne gatunki mrówek dałyby się posiekać.

Inne hodowane przez nas kolonie:

Camponotus ligniperda – największa polska mrówka, ma 2cm. Aktualny stan kolonii na sierpień: 40 robotnic.

Pheidolle palidule – małe mrówki z wielkimi przyrostami. Zakupiliśmy je w marcu 2021. Kolonia liczyła 1 królową i 10 robotnic. Stan na dziś to 400/450 robotnic. W 5 miesięcy stały się naszą największą kolonią. Są małe – robotnice mają około 3mm, a żołnierze 4-5mm.

Lasius niger – pospolita polska czarna mrówka. Aktualnie nasza kolonia to 60/70 robotnic.

Formica cf. fusca – samotna królowa z poczwarkami i jajami. Złapana na wakacjach we Włoszech w 2021.

Manica rubida to po polsku wścieklica dorodna. Największa czerwona mrówka w Polsce. Użądlenie boli porównywalnie do użądlenia szerszenia. Jej wielkość to 14mm. Stan na dziś: samotna królowa i jedna larwa. Złapana na wakacjach we Włoszech w 2021.

Obecnie mamy też hodowlę mącznika młynarka – owada, którym karmimy nasze mróweczki. Oprócz miodku i ziaren mrówki kochają też mięsko. Aby kolonia rosła, niezbędne jest dostarczanie im dużej ilości białka.

W życiu mrówczarza zdarzają się też niepowodzenia. W międzyczasie mieliśmy też takie gatunki jak: lasius flavus, manica rubida – ale inna od tej, co teraz – messor barbarus, też inny i temnothorax crassispinus – wszystkie te, z różnych względów, padły.

Tekst: Szymon, drobna korekta: mama.